Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solar cell module 100 cm x 50 cm which generate power 100 W peak per module. S

ID: 2087967 • Letter: A

Question

A solar cell module 100 cm x 50 cm which generate power 100 W peak per module. Solar power plant planned to generate electrical power to a village with 50 houses. If each of house is given electrical power 200 W with consumption of 5 hours and the capability of solar cell to catch the sun at peak average 6 hours per day. So:

a) Calculate Total needed solar cell modules

b) Calculate total of battery storage needed that have capacity storage 1000 AH. Assumed at the time of charging battery, houses not allowed to use electricity.

Explanation / Answer

a):

Power of each cell Pcell = 100W

Time for which the cells generate power Tcell = 6*3600 = 21600 seconds

Total energy generated by one cell in a day = Pcell *Tcell = 2.16 MJ.

Power required by each house Phouse = 200W

Time for which the power is required by each hourse Thouse = 5*3600 = 18000 seconds

Total energy required by each house in a day = Phouse *Thouse = 3.6 MJ.

Total energy required by the village in a day = 3.6*50 = 180 MJ

Number of cells required = 180/2.16 = 83.33

Therefore total number of solar cells required is 84.

b):

Let the voltage of the battery be V.

Capacity of battery in amperehour = 1000 AH

Then capacity of each battery in watthoure = V*1000 WH

V*1000 WH = V*1000*3600 J = 3.6V MJ

Total capacity required is 180MJ.

Therefore, number of batteries required = 180/3.6V = 50/V.

If V (voltage of battery) is 5 volts, then number of battaries required is 10.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote