Item 8 8 of 16 To be able to use the conservation of energy on a If the package
ID: 2088904 • Letter: I
Question
Item 8 8 of 16 To be able to use the conservation of energy on a If the package must be moving at a speed of v 11.5 cm/s when it has reached the distance of 41.0 em average force that the jet of compressed air must supply to the package Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. detemine the of the system through a of s 41.0 am, The package friction of 0.11 The package is initially at rest for this process (Figure 1) Units Request Answer If it is now desired that the package be at ft when it has reached the distance of 41.0 em, determine the average force that the em/s Figure P-Value Units MaExplanation / Answer
A) friction force = u N = u mg = 0.11 x 1 x 9.8 = 1.078 N
Applying work energy theorem,
Work done by Force + work done by friction = change in KE
( F (0.41)) + ( - 1.078 x 0.41 ) = 1 x 0.115^2 /2 - 0
0.48F = 0.409
F = 2.02 N
B) Applying work energy theorem,
Work done by Force + work done by friction = change in KE
( F (0.41)) + ( - 1.078 x 0.41) = 0 - 1 x 0.115^2 /2
F = 1.0618 N
c) Now mass and friction coefficient has changed.
friction force = u mg = 0.16 x 1.50 x 9.8 = 2.352 N
Applying work energy theorem,
Work done by Force + work done by friction = change in KE
( F (0.41)) + ( - 2.352 x 0.41 ) = 0 - 1 x 0.115^2 /2
F =2.33 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.