Item 5 MasteringPhysics 5 of 6 tem 5 A single-turn square wire loop 14.0 cm on a
ID: 1446064 • Letter: I
Question
Item 5 MasteringPhysics 5 of 6 tem 5 A single-turn square wire loop 14.0 cm on a side carries a .55-A current. Part A What's the loop's magnetic dipole moment Express your answer with the appropriate units. : Value Units Submit Give Up Part B What's the magnitude of the torque the loop experiences when it's in a 2.12-T magnetic field with the loop's dipole moment vector at 65.0 to the field? Express your answer with the appropriate units. Value Units = Value Units Submit Give Up Continue > ContinueExplanation / Answer
5.
A. magnetic moment of loop is given by
magnetic moment = M = N*i*A
N = 1
i = 1.55 Amp.
A = side^2 = 0.14^2 = 0.0196 m^2
M = 1*0.0196*1.55 = 0.03038 A-m^2
B.
torque = MxB = M*B*sin A
B = 2.12 T
A = 65 deg
Torque = 0.03038*2.12*sin 65 deg = 0.05837 N-m
6.
In the solenoid
B = u0*N*i
B = 4*3.14*10^-7*3300*4.1*10^3 = 16.993
B = 17 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.