Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a comm
ID: 2089314 • Letter: T
Question
Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a common terminal speed of 53.5 m/s. Suddenly, they push away from each other. Immediately after separation, the first skydiver (who has a mass of 94.8 kg) has the following velocity components (with "straight down" corresponding to the positive z-axis): v1,x =7.93 m/s v1,2 =4.25 m/s v1,z,.= 53.5 m/s What are the x- and y-components of the velocity of the second skydiver, whose mass is 63.2 kg, immediately after separation? What is the change in kinetic energy of the system?Explanation / Answer
conservation of momentum in the x:
0=94.8*7.94 + 63.2*v
vx=-11.91 m/s
y:
0 = 94.8*4.25+63.2*v
vy=-6.375 m/s
z: 53.5 m/s
dKE = KEf - KEi = 1/2*94.8*(7.93^2+4.25^2+53.5^2) + 1/2*63.2*(11.91^2+6.375^2+53.5^2) -1/2*94.8*53.5^2 -1/2*63.2*53.5^2=9604 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.