You will need to use the Momentum Principle to do the first part of this problem
ID: 2089363 • Letter: Y
Question
You will need to use the Momentum Principle to do the first part of this problem, and the Energy Principle to do the second part. A satellite of mass 4500 kg orbits the Earth in a circular orbit of radius of 9.3 106 m (this is above the Earth's atmosphere).The mass of the Earth is 6.0 1024 kg. 1. What is the speed of the satellite? (m/s) 2. What is the minimum amount of energy required to move the satellite from this orbit to a location very far away from the Earth? (J) please help due tonight!!! :)Explanation / Answer
we have
mv^2/R=GmM/R^2.... so we have
V^2=6.67*10^-11*6.01*10^24*/(9.3*10^6+6.3*10^6)...
v=2.57*10^7m/s
minimum enrgy=-1/2mV^2=GmM/R=1/2mv^2=5.78*10^10J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.