Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following configuration: E1 = 9v E2 = 6V R1 = 600 Ohm R3 = 400 Ohm

ID: 2089661 • Letter: C

Question

Consider the following configuration: E1 = 9v E2 = 6V R1 = 600 Ohm R3 = 400 Ohm What is the potential at point B? Correct, computer gets: 6.00E + 00 V Hint: This is all about Kirchhoff s loop law, or even more basically, the idea that as you move from place to place in a circuit, the voltage changes arc determined cither by the battery (that's usually pretty simple!) or by the current through the resistor. We have picked a spot in the figure to call 0 V, walk around the circuit (in the simplest path possible) to get to the point we're asking about, can you "read off' the voltage (potential) there?

Explanation / Answer

potential of point B is = E2 = 6V


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote