An automobile is driving North at a speed of 30 m/s toward a cliff with a tunnel
ID: 2092035 • Letter: A
Question
An automobile is driving North at a speed of 30 m/s toward a cliff with a tunnel opening facing South. The wind is blowing toward the North West at a speed of 40 m/s. The horn on the car emits a frequency of 500 Hz. and is echoing off of the cliff wall, Calculate the frequencies heard by the driver in the automobile, Calculate the frequencies heard by a bystander on the side of the road, if the car is approaching. The velocity of sound is 340 m/s. Draw a nice clear simple picture of this situation.Explanation / Answer
the sound is emmited in the direction theta angle from the north so that the resultant between velocity of sound and velocity of wind is towards north...
resultant velocity of sound=367 m/s 12 degrees east of north.
so frequency heard by driver=500*(367+30)/(367-30)=589 Hz
frequency heard by bystander=500*367/(367-30)=544 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.