A box of mass 5.0 kg starting from rest slides down a 3.0 m long ramp inclined a
ID: 2092959 • Letter: A
Question
- A box of mass 5.0 kg starting from rest slides down a 3.0 m long ramp inclined at an angle of 11.0 deg. from the horizontal. If the ramp is frictionless, how long will it take the box, starting from rest, to reach the bottom of the ramp?
- For this part I got an answer: 1.79
- In the previous problem, the frictionless ramp is replaced with a ramp having friction between the box and ramp. The time for the box to reach the bottom of the ramp is observed to double. Find the coefficient of kinetic friction between the box and the new ramp.
- Can you please explain step by step how you got the answer. :) Thank you in advance!
Explanation / Answer
a=g*sin(theta)-mu*g*cos(theta)
===> s=u*t+0.5*a*t^2
here u=0 so
t=2*1.79
a=2*s/t^2=0.468 m/s^2
from the above equation:
mu=0.145
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.