At takeoff the propeller on a cessna 150 airplane spins at an angular speed of 2
ID: 2093141 • Letter: A
Question
At takeoff the propeller on a cessna 150 airplane spins at an angular speed of 260 rad/s. It requires 4.0 seconds to spin up to that speed from rest (a) detetmine the angular acceleration of the propeller.(b) through what angle (in radians) does the propeller turn during the 4.0 seconds. (C) if the total length of the propeller blade is 1.8 meters and the propeller spins around its center, what is the tangential speed of a point at the tip of the propelle?(d) what is the centripetal acceleration of a point at the tip of the propeller?
Explanation / Answer
a) w = alpha*t
alpha = w/t = 65 rad/s^2
b)s = 1/2*alpha*t^2 = 0.5*65*16 = 520 rad
c) tangential speed = wr = 260*1.8 = 468 m/s
d)centripetel acc = v^2/r = 468^2/1.8 = 121680 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.