At t = 0, an object is projected with a speed v0 = 40 m/s at an angle q0 = 32.8o
ID: 1310822 • Letter: A
Question
At t = 0, an object is projected with a speed v0 = 40 m/s at an angle q0 = 32.8o above the horizontal. The axes on the diagram show the x and y directions that are to be considered positive. For parts 1-7, calculate the requested quantities at t = 8 seconds into the flight.
1)The vertical acceleration of the object:
ay =
2)Its horizontal acceleration:
ax =
3)Its vertical velocity:
vy =
4)Its horizontal velocity:
vx =
5)The angle to the horizontal at which the object is traveling (an angle above the horizontal should be reported as a positive number; an angle below the horizontal should be reported as a negative number). Please give your answer in degrees:
angle =
6)Its vertical displacement, from where it started:
y =
7)Its horizontal displacement, from where it started:
x =
8)At what time does the object reach its maximum height?
ty, max =
Explanation / Answer
6.) use y=sy = uyt - 0.5gt2
uy is 40 sin(32.8), t=8, g = 9.81m/s2
7.) x = uxt
ux=40cos(32.8) and t = 8
8.) vy=uy - gt = 0 where uy is 40 sin(32.8), g = 9.81m/s2 calculate t
Please rate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.