A long solenoid, with its axis along the x axis, consists of 30 turns per meter
ID: 2093218 • Letter: A
Question
A long solenoid, with its axis along the x axis, consists of 30 turns per meter of wire that carries a steady current of 1.2 A. A coil is formed by wrapping 20 turns of thin wire around a circular frame that has a radius of 8 cm. The coil is placed inside the solenoid and mounted on an axis that is a diameter of the coil and that coincides with the y axis. The coil is then rotated with an angular speed of 4 pi rad/s. Determine the maximum emf generated in the coil. 2.3 times 10-6 v 2.3 times 10-4V 2.3 times l0-3 V 2.3 times l0-2 V 2.3 times 102V neither of the aboveExplanation / Answer
B = unI = 1.26*10^-6*1.2*30 = 4.54*10^-5 T
Emf = NBAW = 20*4.54*10^-5*3.14*0.08^2*4*3.14 = 2.29*10-4 V = 2.3*10^-4 V <-----option(b)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.