An ideal step-down transformer has a primary coil of 330 turns and a secondary c
ID: 2093383 • Letter: A
Question
An ideal step-down transformer has a primary coil of 330 turns and a secondary coil of 22 turns. Its primary coil is plugged into an outlet with 110 V(AC), from which it draws an rms current of 0.61 A. What is the voltage in the secondary coil? Tries 0/99 Calculate the rms current in the secondary coil. What is the relationship between the primary and secondary currents in a transformer? Incorrect. Tries 1/99 Previous Tries Assuming that the transformer secondary is driving a resistive load, calculate the average power dissipated in the resistor.
Explanation / Answer
voltage in the secondary coil=22*110/330=7.33V
rms current in the secondary coil.=330*0.61/22=9.15 A
relationship between the primary and secondary currents in a transformer:
Iprimary/Isecondary= Nsecondary/N primary
average power dissipated in the resistor=0.61*110=67.1 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.