A 5000-kg freight car rolls along rails with negligible friction. The car is bro
ID: 2093726 • Letter: A
Question
A 5000-kg freight car rolls along rails with negligible friction. The car is brought to rest by a combination of two coiled springs as illustrated in the figure below. Both springs are described by Hooke's law and have spring constants with k1 = 1500 N/m and k2 = 3600 N/m. After the first spring compresses a distance of 29.4 cm, the second spring acts with the first to increase the force as additional compression occurs as shown in the graph. The car comes to rest 53.5 cm after first contacting the two-spring system. Find the car's initial speed.
Explanation / Answer
keq=1500*3600/(1500+3600)=1058.82 N/m
a=F/m=keqX/m=0.062m/sec^2
Vi=(2*a*s)^0.5=0.257 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.