A 5.95-mm-high firefly sits on the axis of, and 13.9 cm in front of, the thin le
ID: 2093824 • Letter: A
Question
A 5.95-mm-high firefly sits on the axis of, and 13.9 cm in front of, the thin lens A, whose focal length is 6.03 cm. Behind lens A there is another thin lens, lens B, with focal length 26.5 cm. The two lenses share a common axis and are 56.1 cm apart. Is the image of the firefly that lens B forms real or virtual?How far from lens B is this image located (expressed as a positive number)?What is the height of this image (as a positive number)?Is this image upright or inverted with respect to the firefly?
Explanation / Answer
1/f=1/d0+1/d
for first lens
1/5.89=1/13.9+1/d
d=10.2210986267cm from first lens
d01 for second lens=56.1--10.221=45.879cm
1/f1=1/d01+1/d1
1/26.5=1/45.879+1/d1
d1=62.7376799628cm from the second lens(ans)
upright
m1=10.221/13.9=0.7353237410071942=h2/5.95
height from first lens
h2=h1*.7353=4.375035mm
foe lensB
m2=62.737/45.879=h3/h2
h3=5.982571001983478mm(ans)
after two lens converging take place
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.