A construction worker drops a hot 100 g iron rivet at 500 degrees C into a bucke
ID: 2095798 • Letter: A
Question
A construction worker drops a hot 100 g iron rivet at 500 degrees C into a bucket containing 500 g of mercury at 20 degrees C. Assuming that no heat is lost to the surroundings or the bucket, what is the final temperture of the rivet and mercury?I get the workbooks answer, just not how they derived one of the components.
heat loss = heat gain
(rivet) mc delta T = mc delta T (mercury)
(0.100 kg)( 448 J/kg C)(500C-Tf) = (0.500kg)(138 J/kg C)( Tf-20C)
I don't think I'm performing the algebra correctly.
44.8 ( 500-Tf) = 69 (Tf-20)
(500-Tf) = 24.2 (Tf-20)
Now what? one Tf is neg and one pos, I know they aren't supposed to cancel out. The correct answer is 210C
Thanks!
Explanation / Answer
You are on the right track. Lets start from
(0.100 kg)( 448 J/kg C)(500C-Tf) = (0.500kg)(138 J/kg C)( Tf-20C)
Then you get...
44.8 (500 - Tf) = (69)(Tf -20)
Now distribute the 44.8 on the left and the 69 on the right to get...
22400 - 44.8Tf = 69Tf - 1380
Then add 1380 and 44.8 Tf to both sides, combine like terms and get...
23780 = 113.8Tf
Solve for Tf
Tf = 208.9 which rounds to 210 oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.