Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The forward airspeed of an airplane is 75.0 m/s, and an airplane propeller turns

ID: 2097239 • Letter: T

Question

The forward airspeed of an airplane is 75.0 m/s, and an airplane propeller turns at 2400 rpm. (See the right figure.) The speed of the tips of the propeller blades through the air must not exceed 270 m/s. (This is about 80% of the speed of sound in air. With the speed of the propeller tips greater, they would produce a lot of noise.) (10 points)
  1. Convert the angular velocity into rad/s.
  2. What is the maximum possible propeller radius?
  3. With this radius, what is the acceleration of the propeller tip, both radial and tangential components?

Explanation / Answer

1) W = 2400 = (2400*2*3.14)/(60) = 251.2 rad/s

2) V = R*W========> R = V/W = 270/251.2= 1.07 m

3) a_r = V^2/R = 270^2/1.07 = 68130.84 m/s^2

a_t = 0

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote