A train moves at 45 mph on a track that is very close to, and parallel to a side
ID: 2097470 • Letter: A
Question
A train moves at 45 mph on a track that is very close to, and parallel to a side road. It blows its whistle, which has a pitch of 500. Hz. The speed of sound in air is 343 m/s.
(a) A person is standing on the side of the road. What frequencies does a person hear for the whistle if the train is coming toward, or going away from them?
(b) A car is driving on the road in the direction opposite the train at 45 mph. What frequencies does a person in this car hear, if the train is coming toward, or going away from them?
Explanation / Answer
speed of the train=20.1 m/s
a)by doppler's equaiton,
if coming towards,
f'=500*(343/(343-20.1))
=531.124 Hz
if going away,
f'=500*343/(343+20.1)
=472.322 Hz
c)if coming towards,
f'=500*((343+20.1)/(343-20.1))
=562.248 Hz
if going away,
f'=500*((343-20.1)/(343+20.1))
=444.643 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.