Two blocks slide on a horizontal, frictionless surface with two springs on oppos
ID: 2097664 • Letter: T
Question
Two blocks slide on a horizontal, frictionless surface with two springs on opposite sides. Block A has mass 1.65 kg and Block B has mass 2.42 kg. On the left side, Spring 1 has spring constant 2,702 N/m and on the right side, Spring 2 has spring constant 5,989 N/m. Block A compresses Spring 1 by 3.01 cm and is released from rest toward Block B and Spring 2. Block A hits Block B (which is initially at rest) and has a perfectly inelastic collision. The blocks, now stuck together, then head toward Spring 2 and compresses the spring. What is the maximum compression of Spring 2?Explanation / Answer
1/2 2702*(0.0301)^2 =1/2 *1.65 *v^2 hence v of block A before collision =1.22 m/s also by conserving momentum 1.65*1.22 =(1.65+2.42)v hence v =0.5 m/s and by conserving energy to find max compression 1/2 (1.65+2.42)*0.5^2 =1/2 *5989 x^2 hence x =compression = 0.0129 m =1.29 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.