A closely wound, circular coil with radius 2.7 cm has 850 turns...At what distan
ID: 2099765 • Letter: A
Question
A closely wound, circular coil with radius 2.7 cm has 850 turns...At what distance x from the center of the coil, on the axis of the coil, is the magnetic field half its value at the center...(Magnetic Field at Center = 5.3X10^-2) ( Current = I = 2.68 A) A closely wound, circular coil with radius 2.7 cm has 850 turns...At what distance x from the center of the coil, on the axis of the coil, is the magnetic field half its value at the center...(Magnetic Field at Center = 5.3X10^-2) ( Current = I = 2.68 A)Explanation / Answer
2) the magnetic field at a distance say x fromthe center of the coil on the axis of the coil is B =?0Ia2/2(a2+x2)3/2 so we have ?0Ia2/2(a2+x2)3/2= 1/2*( ?oNI / 2a)simplyfying we we get 22/3a3 =x2+a2 calculate for x
2^2/3 * (0.027)^2 = x^2 +(0.027) ^2
x= 0.02069 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.