When two unknown resistors are connected in series with a battery, the battery d
ID: 2100740 • Letter: W
Question
When two unknown resistors are connected in series with a battery, the battery delivers 235 W and carries a total current of 5.00 A. For the same total current, 45.0 W is delivered when the resistors are connected in parallel. Determine the values of the two resistors. When two unknown resistors are connected in series with a battery, the battery delivers 235 W and carries a total current of 5.00 A. For the same total current, 45.0 W is delivered when the resistors are connected in parallel. Determine the values of the two resistors.
(higher resistance)
(lower resistance)
Explanation / Answer
P = i^2 Req
Req = 9.4 ohms(series)
P = i^2 Req
Req(parallel) = 1.8 ohms
R1R2/(R1 + R2) = 1.8
we know R1 + R2 = 9.4
R1R2 = 16.92
theefore R1 - R2 = 4.5475 ohms
now R1 = 6.9797ohms
R2 = 2.426 ohms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.