Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answer The data: The specific heat capacity of liquid water c = 4.186 kJ/Kg. The

ID: 2101116 • Letter: A

Question

Answer

The data: The specific heat capacity of liquid water c = 4.186 kJ/Kg. The latent heat for water (melting/freezing): Lf = 335 kJ/kg. The latent heat for water (vaporization/liquefaction): Lv = 2260 kJ/kg. The specific heat capacity of silver c(Ag) = 0.230 kJ / kg degree C. Which of the processes below requires the largest amount of the heat to be supplied? Which of the processes below requires the smallest amount of the heat to be supplied? Melting of m = 35 kg of water ice (CHANGE OF PHASE) at the temperature of T =0 degree C. Raising the temperature of silver sample (mass m = 100 kg) from T1 = 40 degree C. Vaporizing the liquid water sample of mass m = 2.5 kg at the temperature of T = 100 degree C.

Explanation / Answer

(a)heat supplied=35*335=11725 kJ ,,,,,, (b) heat supplied = 100 * 0.23 * 40 = 920kJ ,,,, (c) heat supplied = 2.5 *4186 = 10465 kJ,,,,largest heat in process (a) and smallest heat in process (b)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote