Will rate LIFESAVER if correct with work, thanks The telescope described in this
ID: 2101369 • Letter: W
Question
Will rate LIFESAVER if correct with work, thanks
The telescope described in this problem is based on modern lenses.
The telescope is made using one lens (the objective, which is closest to the object being observed) of focal length 160 cm.
A second lens, the eyepiece, (which is closest to your eye) has a focal length -14 cm.
The object being observed is a very long distance away.
Using the thin lens equation, how far from the objective is the image formed by the objective?
Galileo's choice of optics was based on several pratical limitations in what he could build.
See http://galileo.rice.edu/lib/student_work/astronomy96/mtelescope.html for a description of how to build one today.
Explanation / Answer
If the object is far away, the image is made at 160 cm from the lens, since it will made at the focus of the lens.
coz f=160, u=infinity and by equation
i/u + 1/v = 1/f giving v= 160cm
By this we get that the negative object distance is 14cm so that he image is formed at a large distance.....
coz f=14, v=infinity and by equation
i/u + 1/v = 1/f giving u=14 cm.
Meaning the length of the telescope is 174cm.
Please rate me ood.... :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.