A rock of mass m 1 = 0.22 kg is tied to another rock with a mass m 2 = 0.43 kg w
ID: 2104580 • Letter: A
Question
A rock of mass m1 = 0.22 kg is tied to another rock with a mass m2 = 0.43 kg with a string of length L1 =
0.13 m. The rock m2 is tied to another string of length L2 = 0.17 m, and the pair of rocks is slung around in a
circle, making two complete revolutions in one second. In this problem, you should neglect gravity and assume the motion is in the horizontal plane.
1)
What is the period of revolution for each of the rocks?
2)
What is the centripetal acceleration of the rock with mass m1?
3)
What is the net force on the rock with mass m1?
4)
What is the tension in the length of string L1?
5)
What is the acceleration of the rock m2?
6)
What is the net force on the rock m2?
7)
What is the tension T2 in the string L2?
N
Explanation / Answer
1)T=1/2=0.5 sec
2)w=2*3.14*2=12.56 rad/s
(ac)=w^2*(L1+L2)=12.56^2(0.17+0.13)=47.32 m/s^2(acc of mass m1)
3)F=m1*ac=10.41 N
4)T=F=10.41 N
5)ac=12.56^2*0.17=26.81 m/s^2(acc of mass m2)
6)F=m2*ac=11.52 N
7)T=F=11.52 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.