A block with mass m = 6.9 kg is attached to two springs with spring constants k
ID: 2105412 • Letter: A
Question
A block with mass m = 6.9 kg is attached to two springs with spring constants kleft = 36 N/m and kright = 57 N/m. The block is pulled a distance x = 0.2 m to the left of its equilibrium position and released from rest.
7)
Where is the block located, relative to equilibrium, at a time 1.15 s after it is released? (if the block is left of equilibrium give the answer as a negative value; if the block is right of equilibrium give the answer as a positive value)
8)
What is the net force on the block at this time 1.15 s? (a negative force is to the left; a positive force is to the right)
9)
What is the total energy stored in the system?
10)
Explanation / Answer
7) net force = (36*0.2)+(57*0.2) = 18.6 N
towards right side
8)equaton of motion =
x= 0.2 sin(pie*0.5 + 3.67t)
position at t = 1.15
x = 0.0201 m
9) total energy = (0.5*36*0.2*0.2)+(0.5*57*0.2*0.2) = 1.86 J
10)
T = 2*pie (m/k1+k2)^0.5
time period wouldnotchange
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.