These two questions should take less than five minutes to answer. A) Calculate t
ID: 2105736 • Letter: T
Question
These two questions should take less than five minutes to answer.
A) Calculate the angle for the third-order maximum of 610 nm wavelength yellow light falling on double slits separated by 0.100 mm. (in degrees)
B) What is the separation between two slits for which 600 nm light has its first maximum at an angle of 32.0 °? (in meters)
You need to use some variation of the equation Δy =xλ/d, where y is the distance between light on the screen, x is the distance from the slits to the screen, and d is the distance between slits. Thanks!
Explanation / Answer
Part A)
Apply dsin(angle) = m(wavelength)
(1 X 10^-4)(sin angle) = 3(610 X 10^-9)
angle = 1.05 degrees
Part B)
dsin(32) = 1(600 X 10^-9)
d = 1.13 X 10^-6 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.