A Geosync TV satellite of mass 2000 kg is in a circular orbit around the earth,
ID: 2105840 • Letter: A
Question
A Geosync TV satellite of mass 2000 kg is in a circular orbit around the earth, making one revolution or orbit every 24 hrs [86,400 seconds ].(1) What is the radius of the orbit? (2)What is the magnitude of the centripetal acceleration ?
(3) What must be the magnitude of the gravitational force exerted on the satellite by the earth? Note, You cannot assume it is close to the Earth's surface! ( mass of the earth is6.0×10^24kg.) A Geosync TV satellite of mass 2000 kg is in a circular orbit around the earth, making one revolution or orbit every 24 hrs [86,400 seconds ].
(1) What is the radius of the orbit? (2)What is the magnitude of the centripetal acceleration ?
(3) What must be the magnitude of the gravitational force exerted on the satellite by the earth? Note, You cannot assume it is close to the Earth's surface! ( mass of the earth is6.0×10^24kg.)
Explanation / Answer
a)T=86400,m=2000kg, M=6x10^24kg from T^2=4pi^2R^3/GM solving for we get R=4.231x10^7m b)centripetal acceleration a =4pi^2R/T^2 = 0.2235 m/s^2 c)the magnitude of the gravitational force exerted on the satellite by the Earth=GMm/R^2 = 447.1N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.