A Gallup Daily Tracking Survey found that the mean daily discretionary spending
ID: 3127620 • Letter: A
Question
A Gallup Daily Tracking Survey found that the mean daily discretionary spending by Americans earning over $90,000 per year was $136 per day (USA Today, July 30, 2012). The discretionary spending excluded home purchases, vehicle purchases, and regular monthly bills. Let and assume that a uniform probability density function applies with for .
Find the values of a and b for the probability density function.
What is the probability that consumers in this group have daily discretionary spending between $100 and $200?
What is the probability that consumers in this group have daily discretionary spending of $150 or more?
What is the probability that consumers in this group have daily discretionary spending of $80 or less?
Explanation / Answer
1)
f(x) = 1/(b-a), so b-a = 1/0.00625 = 160.
The mean is 136 = (b+a)/2, so b+a = 272.
Adding these two equations, we get 2b=432, so
b=216 and
a=216-160 = 56
so, (a, b) = (56, 216)
2)
P(c<X<d) = dc/ba
P(100<X<200) = 200-100/216-56 = 0.625
3)
P(150<=X<=216) = 216-150/216-56 = 0.413
4)
P(56<=X<=80) = 80-56/216-56 = 0.15
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.