A Food Marketing Institute found that 29% of households spend more than $125 a w
ID: 2947180 • Letter: A
Question
A Food Marketing Institute found that 29% of households spend more than $125 a week on groceries. Assume the population proportion is 0.29 and a simple random sample of 328 households is selected from the population. What is the probability that the sample proportion of households spending more than $125 a week is less than 0.27? Note: You should carefully round any z-values you calculate to 4 decimal places to match wamap's approach and calculations AnswerEnter your answer as a number accurate to 4 decimal places.) Licens Points possible: 1 Unlimited attempts. Submit 7 deleteExplanation / Answer
Sol:
n=328
p^=0.27
p=0.29
z=p^-p/sqrt(p(1-p)/n
=0.27-0.29/sqrt(0.29*(1-0.29)/328
=-0.7982
P(Z<-0.7982)
=1-P(Z<0.7982)
=1-0.7881
=0.2119
ANSWER:0.2119
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.