A string with a mass density mu = 1.30 Times l0-3 kg / m is under a tension of F
ID: 2105959 • Letter: A
Question
A string with a mass density mu = 1.30 Times l0-3 kg / m is under a tension of F = 356 N and is fixed at both ends One of its resonance frequencies is 148.0 Hz. The next higher resonance frequency is 185.0 Hz. What is the fundamental frequency of this string ? Which harmonic does the resonance frequency at 148.0 Hz correspond to? (i.e. what is n at this frequency ?) What is the length of the string ? Now, suppose the same string is detached at one end and connected by a ring to a frictionless post, so that it can move freely. Find the wavelength of the first (fundamental) harmonic. What is the frequency of the third (n = 3) harmonic in this case ? Tries 0 / 99Explanation / Answer
gieven
nV/2L =148----1 and
(n+1)V/2L =185-----2
2/1
n+1/n =185/148
148n+148 =185n
37n=148
n=4
a)
f1 =148/4 =37 Hz
b)
n=4
c)
V=sqrt(T/u) =sqrt(356/1.3*10^-3)
V=523.3 m/s
V/2L=37
523.3/2L=37
L=7.07 m
d)
lambda =4*L=4*7.07 =28.28 m
e)
f1=V/lambda =523.3/28.28
f1=18.5 Hz
f3=3f1 =55.5 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.