A 9.20 x 10^-3 kg bullet is fired horizontally into a 2.38 kg wooden block attac
ID: 2107813 • Letter: A
Question
A 9.20 x 10^-3 kg bullet is fired horizontally into a 2.38 kg wooden block attached to one end of a massless, horizontal spring (k = 860 N/m). The other end of the spring is fixed in place, and the spring is unstrained initially. The block rests on a horizontal, frictionless surface. The bullet strikes the block perpendicularly and quickly comes to a halt with in it. As a result of this completely inelastic collision, the spring is compressed along its axis and causes the block/bullet to oscillate with an amplitude of 0.200 m. What is the speed of the bullet? m/s P.S. I am offering A LOT of points so I will need to see exactly how you solved this step by step. Make it very clear what each number stands as you work the problem! .Explanation / Answer
Let speed of bullet = u
after collision let speed of combined mass = v
so 9.2*10^-3 *u = ( 2.38 + 9.2*10^-3) * v
so u = 259.696 v
so kinetic energy = (2.38 + 9.2*10^-3) * v^2 /2
at maximum compression all kinetic energy is transformed to potential energy
so ( 2.38 + 9.2*10^-3 ) * v^2/2 = k*A^2/2 = 860 * 0.2^2 /2
so v = 3.794 m/s
so u = 259.696 * 3.794 = 985.3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.