The conductivity of tungsten at room temperature, = 1.8 107 (A/m2)/(V/m), is sig
ID: 2108008 • Letter: T
Question
The conductivity of tungsten at room temperature, = 1.8 107 (A/m2)/(V/m), is significantly smaller than that of copper. At the very high temperature of a glowing light-bulb filament (nearly 3000 degrees Kelvin!), the conductivity of tungsten is 18 times smaller than it is at room temperature. The tungsten filament of one of your round bulbs has a radius of about 0.023 mm. Calculate the magnitude of the electric field required to drive 0.39 amperes of current through the glowing bulb.
The answer is 235 V/m. Could you explain (solve) this?
Explanation / Answer
conductivity of tungsten at room temperature, = 1.8 10^7 (A/m2)/(V/m)
the conductivity of tungsten at 3000 K = 1.8*10^7/18 = 0.1*10^7 = 10^6 (A/m2)/(V/m)
area of tungusten filament = pi*r*r = 3.14 * 0.023 * 0.023 *10^-6 = 0.00166106 *10^-6 m^2
conductance of tungstem filament = area * conductivity = 0.00166106 *10^-6 *10^6 = 0.00166106 mho-m
resistance/metre = 1/conductance = 1/0.00166106 ohm/m
voltage/ metre = electric field = resistance/m * current = 0.39/0.00167 = 234.78 ~ 235 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.