The conductivity of tungsten at room temperature, ? = 1.8 ? 10 7 (A/m 2 )/(V/m),
ID: 3894651 • Letter: T
Question
The conductivity of tungsten at room temperature, ? = 1.8 ? 107 (A/m2)/(V/m), is significantly smaller than that of copper. At the very high temperature of a glowing light-bulb filament (nearly 3000 degrees Kelvin!), the conductivity of tungsten is 18 times smaller than it is at room temperature. The tungsten filament of one of your round bulbs has a radius of about 0.015 mm. Calculate the electric field required to drive 0.40 amperes of current through the glowing bulb and show that it is huge compared to the field in the connecting copper wires.
_______________ V/m
Explanation / Answer
conductivity = 1.8*10^7 / 18 = 10^6
10^6 * 4* pi* (0.015*10^-3)^2 = E * 0.4,
E = 7.0465*10^-3 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.