One end of a metal rod, which is insulated from the environment, has a length of
ID: 2110533 • Letter: O
Question
One end of a metal rod, which is insulated from the environment, has a length of 0.30 m and cross-sectional area 2.00 x 10-5 m2, sits in a vessel of water boiling at 100 oC. The other end is immersed in a mixture of ice and water at 0 oC. The heat conducted along the rod melts 20.00 g of ice in 15.00 minutes.
a) Find the heat transported per second along the rod.
b) Calculate the thermal conductivity K of the material in the rod.
(Latent heat of fusion for ice is Lf = 333 x 103 J kg-1.)
can you please show the formula used in this question
Explanation / Answer
a)
P = Q/t = (m Lf)/t = (20e-3*333e3)/(15*60) = 7.4 W
b)
P = K A deltaT/L
==> K = L P/(A deltaT) = 0.30*7.4/(2e-5*100) = 1110
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.