One end of a cord is fixed and a small 0.300-kg object is attached to the other
ID: 1597809 • Letter: O
Question
One end of a cord is fixed and a small 0.300-kg object is attached to the other end, where it swings in a section of a vertical circle of radius 3.00 m as shown in the figure below. When = 23.0°, the speed of the object is 4.00 m/s. At this instant, find each of the following.
(a) the tension in the string
T = N
(b) the tangential and radial components of acceleration
ar = m/s2 inward
at = m/s2 downward tangent to the circle
(c) the total acceleration
atotal = m/s2 inward and below the cord at °
(d) Is your answer changed if the object is swinging down toward its lowest point instead of swinging up?
YesNo
(e) Explain your answer to part (d).
Explanation / Answer
weight mg is resloved into two components
mg*cos(theta) and mg*sin(theta)
then Tension is T = (Fc + m*g*cos(theta)
Fc is the centripetal force = m*V^2/R = (0.3*4^2/3) = 1.6
m*g*cos(23) = 0.3*9.8*cos(23) = 2.706 N
then Tension is T = 1.6+2.706 = 4.306 N
b) ar = v^2/r = (4^2)/3 = 5.34 m/s^2
at = g*sin(theta) = 9.8*sin(23) = 3.83 m/s^2
C) total accelaration is atotal = sqrt(ar^2+at^2)
atotal = sqrt(5.34^2+3.83^2) = 6.57 m/s^2
theta = tan^(-1)(at/ar) = tan^(-1)(3.83/5.34) = 35.64 degrees
D) No
E) since atotal = sqrt(ar^2+at^2)
ar = v^2/r and at = g*sin(theta)
ar and at does not depend on direction ofswinging
so the answers remain same
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.