A concave mirror has a radius of curvature R = 10.0 cm. When an upright object i
ID: 2111264 • Letter: A
Question
A concave mirror has a radius of curvature R = 10.0 cm. When an upright object is placed a distance d0 in front (on the left) of the mirror, a real, inverted image is produced on the same side (on the left) with magnification m = -2. What is the mirror's focal length f? What is the object distance d0? What is the image distance di? Use ray tracing to sketch the object and image of this problem. Sketch on the diagram below. Using ray tracing, sketch rays from the tip of object, to the mirror and finally to the tip of inverted image left of mirror. Draw two or three "strategic" rays from object arrow tip that reflect off mirror and finally converge at arrow tip of real image.Explanation / Answer
Part A)
The focal length of a mirror is half of the radius of curvature
f = R/2 = 10/2 = 5 cm
Part B)
M = -2 = -q/p
q = 2p
1/f = 1/p + 1/q
1/5 = 1/p + 1/2p
1/5 = 3/2p
p = 7.5 cm
Part C)
Image distance = 2p = 2(7.5)
Image distance = 15 cm
For part D, I can't trace on your image and can't upload one.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.