A laser is shot into an aquarium filled with water as shown in the picture given
ID: 2112408 • Letter: A
Question
A laser is shot into an aquarium filled with water as shown in the picture given on your paper worksheet. The laser light enters the aquarium 15 cm from the top of the water and first enters a 1 cm thick piece of glass (n = 1.61) before it enters the water (n = 1.33). The inside dimensions of the aquarium are 60 cm (wide) and 40 cm (tall). Find the location at which the light exits the aquarium. (Figure 1)
2.How far above the entry point does the light exit the left glass panel?
3.After exiting the left (vertical) panel of glass, what angle does the light make with the horizontal in the water?
4.At what horizontal location does the light strike the top of the water? (as measured from the inside of the vertical glass panel)
Please show your work how you arrive with the answer. Thank you very much.
Explanation / Answer
sin50/sin theta = 1.61
=> theta = 28.41171142902 degrees answer(1)
tan(28.411711429) = d/w = d/2.5
=> d = 1.35240543316 cm answer(2)
sin(28.411711429)/sin theta = 1.33/1.61
=> theta = 35.1678191 degrees answer(3)
position of strike = 15/tan(35.1678191) = 21.289231087 cm answer(4)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.