A small object is placed to the left of a convex lens and on the optical axis. T
ID: 2112991 • Letter: A
Question
A small object is placed to the left of a convex lens and on the optical axis. The object is 53.8 cm from the lens and the focal length of the lens is 27.5 cm. What is the position of the image formed by the lens? A small object is placed to the left of a convex lens and on the optical axis. The object is 53.8 cm from the lens and the focal length of the lens is 27.5 cm. What is the position of the image formed by the lens? A small object is placed to the left of a convex lens and on the optical axis. The object is 53.8 cm from the lens and the focal length of the lens is 27.5 cm. What is the position of the image formed by the lens?Explanation / Answer
u = 53.8, f = 27.5. 1/u + 1/v = 1/f => 1/53.8 + 1/v = 1/27.5 => v = 56.25 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.