A solid uniform disk of mass M = 8.9 kg and radius R = 29 cm rests with its flat
ID: 2113543 • Letter: A
Question
A solid uniform disk of mass M = 8.9 kg and radius R = 29 cm rests with its flat surface on a frictionless table (i.e., the axis of the cylinder is perpendicular to the table.) The diagram shows a top view. A string is wrapped around the rim of the disk and a constant force of F = 119 N is applied to the string. The string does not slip on the rim.a) What is the acceleration of the center of mass?
a = m/s2 *
13.37 OK
HELP: Draw a free-body diagram and apply Newton's Second Law.
b) What is the angular acceleration about the center of mass?
a = rad/s2
0 NO
The next 5 questions refer to a time 1.1 s after the force is first applied.
c) How far has the disk moved?
d = m *
8.09 OK
d) Through what angle has the disk turned?
q = rad
e) What is the translational speed of the disk?
v = m/s
12.15 NO
f) What is the angular velocity about the center of the disk?
w = rad/s
g) What is the total kinetic energy of the disk?
KE = J
..... Hi i need help with b,d, e, f and g. Start from where you would begin in painful detail
preferably.. like explain why and how you used certain formulas
thanks again
Explanation / Answer
as the disk is rolling
=a/r =13.37/0.29 =46.1 rad/sec^2
=1/2 *1.1^2 =27.89 rads
w =t =46.1*1.1 =50.71 rad/s
v =wr =50.71*0.29 =14.7 m/s
Ke =1/2*(mv^2+Iw^2) =1/2 *(mv^2+mv^2/2) =1442.4 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.