A solid uniform disk of mass M = 8.8 kg and radius R = 21 cm rests with its flat
ID: 1897188 • Letter: A
Question
A solid uniform disk of mass M = 8.8 kg and radius R = 21 cm rests with its flat surface on a frictionless table (i.e., the axis of the cylinder is perpendicular to the table.) The diagram shows a top view. A string is wrapped around the rim of the disk and a constant force of F = 113 N is applied to the string. The string does not slip on the rim.a) What is the acceleration of the center of mass?
a = ?? m/s2
b) What is the angular acceleration about the center of mass?
a = ?? rad/s2
The next 5 questions refer to a time 1.2 s after the force is first applied. c) How far has the disk moved?
d = ?? m
d) Through what angle has the disk turned?
q = ?? rad
e) What is the translational speed of the disk?
v = ?? m/s
f) What is the angular velocity about the center of the disk?
w = ?? rad/s
g) What is the total kinetic energy of the disk?
KE = ?? J
Explanation / Answer
I=0.5mr2=0.194 kgm2
a)a=F/m=113/8.8=12.84m/s2
b)=/I=Fr/I=122.32 rad/s2
c)d=0.5at2=9.245m
d)=0.5t2=88 radians
e)v=at=15.4m/s
f)=t=146.8 rad/s
g)KE=0.5mv2+0.5I2=3134J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.