A 201-kg satellite is in circular orbit around the Earth and moving at a speed o
ID: 2114609 • Letter: A
Question
A 201-kg satellite is in circular orbit around the Earth and moving at a speed of 2.97 km/s. How much work must be done to move the satellite into another circular orbit that is twice as high above the surface of the Earth?Explanation / Answer
At initial position GMm/r^2 = mv^2/r => r = GM/v^2 = 45194.75 Km now increasing height to double = 90 389.5 km Total energy in orbit = -GMm/2r now from 1st position to the 2nd we have TE = GMm/2(1/r2 -1/r1) = GMm/2(1/90 389.5 - 1/45194.75) = -GMm/(2*90 389.5*10^3) = -443.25*10^6 J so energy needed is = 443.25*10^6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.