A 3.0 kg sign hangs in the hall of the physics department the upper cord makes 4
ID: 2115257 • Letter: A
Question
A 3.0 kg sign hangs in the hall of the physics department the upper cord makes 45 degree from each side with the horizontal . what is the minimum tensile strength necessary for the cord used to hang the sign?
hint: the min tensile strength required is the amount of tension the cord must support without breaking.
----------------- /----------
/
/
T2= 45Degree / T1 = 45 degree( touching the line below forming a 45 degree angle for both t1 and t2)
------------------------------------------------
|
|
_____|_____
| |
| 3.0 kg sign |
| |
------------------
Explanation / Answer
mass of sign =M = 3kg
Let tension in the strings be T1 and T2, we have,
Balancing the forces,we get,
along the horizontal axis,
T1cos(45) = T2cos(45)
T1 = T2
along the vertical axis,
T1 sin(45) + T2sin(45) = Mg
2 T1 sin(45) = Mg
T1 = T2 = 20.789 Newtons
Therefore , Tension in the strings are T = 20.789 Newton
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.