Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A speeder is racing down the road at a constant speed of 90mi/h. A police office

ID: 2115860 • Letter: A

Question

A speeder is racing down the road at a constant speed of 90mi/h. A police officer is having coffee while the speeder zips past her. From the time the speeder passes the officers position, it takes the officer 10 seconds to get into her cruiser and pursue. The officer accelerates at a constant rate of 10/mi/h/s until reaching a top speed of 120mi/h, at which point she travels as a constant speed until she is able to catch the speeder and pull him over.


1) Convert all speeds and accelerations to SI units

2) How Far down the road does the officer catch the speeder

3) How long does it take for the officer to catch up to the speeder


PLEASE ELABORATE,

Thanks, :-)

Explanation / Answer

1.)

1 mile = 1.60934 km = (1609.34) m


Speed of the racer = v1 = 90(1609.34)/3600 = 40.2335 m/s

Acceleration of the officer = 10(1609.34)/3600 = 4.47 m/s/s

Top speed = v2 = 120(1609.34)/3600 = 53.644 m/s


3.)

Distance covered by the speeder in 10 sec = 402.335 m

Let s be the distance down the road

Let the time taken for the officer to catch up to the speeder be t


Thus , using the 2nd Kinemetical Equation

s=ut+(1/2)at^2 = (0.5)(4.47)(t^2) ..............[Equ1]


In time t speeder moves vt=53.664*t m distance


Now s-vt = 402.335


Thus (0.5)(4.47)(t^2) - 53.664t = 402.335


2.235(t^2) - 53.664t - 402.335 = 0

Neglecting the negative value of t,

t= 60 seconds


2.)

By Equ1-

s= (0.5)(4.47)(t^2)

s= (0.5)(4.47)(3600) = 8046 m


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote