can u solve it plz A child in a boat throws a 5.40-kg package out horizontally w
ID: 2116585 • Letter: C
Question
can u solve it plz
A child in a boat throws a 5.40-kg package out horizontally with a speed of 10.0 m/s. Calculate the velocity of the boat immediately after, assuming it was initially at rest. The mass of the child is 20.0 kg, and that of the boat is 55.0 kg. Ignore water resistance. A wheel with moment of inertia 2.00 kg m2, has a net torque of 2.50 N acceleration does it experience? The roller-coaster car shown on right is dragged up to point 1 where it is released from rest. Assuming no friction, calculate the speed at points 3, and 4.Explanation / Answer
mass of package=m1=5.40kg v1=10m/s v2=? m2=20+55=75kg as you know p1=p2 m1v1=m2v2 m1v1/m2=m2v2/m2 v2=m1v1/m2 v2=(5.40*10)/75 v2=540/75=7.2m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.