The system shown above is in equilibrium. The steel block has a mass m 1 = 234 k
ID: 2116821 • Letter: T
Question
The system shown above is in equilibrium. The steel block has a mass m1 = 234 kg and the uniform rigid aluminum strut has a mass m2 = 45 kg. The strut is hinged so that it can pivot freely about its bottom end. The angle between the left wire and the ground is %u0398 = 30o and the angle between the strut and the ground is %u03A6 = 46o
1)
What is the tension in the vertical wire that holds the steel block? 2295N
2)
What is the tension in the left angled wire?
3)
What is the horizontal (x) component of the compressive force in the strut?
4)
What is the vertical (y) component of the compressive force in the strut?
Explanation / Answer
1)the tension in the vertical wire is T = m1 x g
where g = 9.8 m/s^2
2)the tension in the left angled wire is
T1 = (m1 - m2) x g
3)the horizontal and vertical components of force in the strut is
Fx = T1 x cosA
and Fy = T1 x sinA
where A = 30o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.