Two blocks of masses m 1 = 1.93 kg and m 2 = 3.90 kg are each released from rest
ID: 2117071 • Letter: T
Question
Two blocks of masses m1 = 1.93 kg and m2 = 3.90 kg are each released from rest at a height of h = 4.98 m on a frictionless track, as shown in the figure, and undergo an elastic head-on collision.
Determine the velocity of the m1 block just before the collision. (Use positive sign if the motion is to the right, negative if it is to the left.)
Determine the velocity of the m2 block just after the collision. (Use positive sign if the motion is to the right, negative if it is to the left.)
Determine the velocity of the m1 block just after the collision. (Use positive sign if the motion is to the right, negative if it is to the left.)
Determine the maximum height to which m2 rises after the collision.
Determine the maximum height to which m1 rises after the collision.
Explanation / Answer
m1=1.93 kg==>m2=3.9 kg==>h=4.98 m
PE=KE==>m*g*h=1/2*m*v^2==>sqrt(2*9.8*4.98)=9.8797 m/s
a) v1=9.8797 m/s
b) [2*1.93/(1.93+3.9)]*9.8797+[(3.9-1.93)/(1.93+3.9)]-9.8797=3.203 m/s
c) [(1.93-3.9)/(1.93+3.9)]*9.8797+[2*3.9/(1.93+3.9)]-9.8797=-16.56 m/s
d) h=u^2/(2*g)==>h2=13.986 m
e) h=u^2/(2*g)==>h1=0.5234 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.