Two blocks each of mass m = 3.19 kg are fastened to the top of an elevator as in
ID: 2259550 • Letter: T
Question
Two blocks each of mass m = 3.19 kg are fastened to the top of an elevator as in the figure.
T1 =Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N T2 = N Two blocks each of mass m = 3.19 kg are fastened to the top of an elevator as in the figure. If the elevator has an upward acceleration a = 1.60 m/s2, find the tensions T1 and T2 in the upper and lower strings. If the strings can withstand a maximum tension of 87.0 N, what maximum acceleration can the elevator have before the upper string breaks?
Explanation / Answer
(a) Total acceleration = 9.81 + 1.6 = 11.41 m/sec^2
T1 = 3.19 * 11.41 = 36.398 N ( lower string)
T2 = 6.38 * 11.41 = 72.796 N (upper string )
(b) 87 = 6.38 * ( 9.81 + a )
87 = 62.59 + 6.38 a
6.38 a = 24.41
a = 3.83 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.