Two blocks are sliding along a frictionless track. Block A (mass 4.99 kg) is mov
ID: 1438139 • Letter: T
Question
Two blocks are sliding along a frictionless track. Block A (mass 4.99 kg) is moving to the right at 1.70 m/s. Block B (mass 5.99 kg) is moving to the left at 2.04 m/s. Assume the system to be both Block A and Block B. What is the total momentum of the system before the collision? Left Right Submit Answer Tries 0/10 What is the total momentum of the system after the collision? Left Right Submit Answer Tries 0/10 The two blocks stick together and move off together. What is the magnitude and direction of the velocity of the blocks after the collision? Left Right
Explanation / Answer
here,
mA = 4.99 kg at v1 = 1.7 m/s
mB = 5.99 kg at v2 = - 2.04 m/s
the total momentum of the system before the collision , Pi = mA*v1 + mB*v2
Pi = 4.99 * 1.7 - 5.99 * 2.04
Pi = -3.74 kg.m/s
the total momentum of the system before the collision is 3.74 towards left
using conservation of momentum
Pi = Pf
the total momentum of the system after the collision is 3.74 kg.m/s towards left
let the final velocity be v
Pf = (mA + mB) * v
3.74 = ( 4.99 + 5.99) * v
v = 0.34 m/s
the final velocity is 0.34m/s towards left
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.