Two blocks are sliding along a frictionless track. Block A (mass 4.97 kg) is mov
ID: 1324936 • Letter: T
Question
Two blocks are sliding along a frictionless track. Block A (mass 4.97 kg) is moving to the right at 2.90 m/s. Block B (mass 5.96 kg) is moving to the left at 3.48 m/s. Assume the system to be both Block A and Block B.
What is the total momentum of the system before the collision? Left or Right
What is the total momentum of the system after the collision? Left or Right
The two blocks stick together and move off together. What is the magnitude and direction of the velocity of the blocks after the collision?
Explanation / Answer
Here ,
let the right direction be positive ,
initial momentum = 4.97 * 2.90 - 3.48 * 5.96
initial momentum = -6.328 Kg.m/s
the total momentum before collision is 6.328 Kg.m/s LEFT
after the collision , using conservation of momementum ,
momentum after collision = -6.328 Kg.m/s
the total momentum after collision is 6.328 Kg.m/s LEFT
let the speed be u
(4.97 + 5.96)* u = 6.328
u = -0.58 m/s
the velocity is 0.58 m/s ,to the LEFT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.