Two heavy masses m and 2m are mounted on the ends of a light rod of length 2R as
ID: 2117343 • Letter: T
Question
Two heavy masses m and 2m are mounted on the ends of a light rod of length 2R
as shown below. The system can be rotated by a string wrapped around a
massless central pulley of radius r.
A force F is applied to the string to turn the system.
The values of the parameters of the system are:
m = 2.0 [kg]
R = 5.0 [m]
r = 1.0 [m]
F = 300 [N]
What is the resulting angular acceleration of the system?
Explanation / Answer
torque = I*alpha, now torque = F*R = 300*1 = 300, I = 2*5^2 + 4*5^2 = 150, sl alpha = 300/150 = 2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.