The task is the design a rocket which will accelerate a payload (mass=100kg) fro
ID: 2117521 • Letter: T
Question
The task is the design a rocket which will accelerate a payload (mass=100kg) from velocity 0 to velocity 6000 m/s, in interstellar space (gravational field= 0). The two constraints are: (i) the relative speed of the exhaust gas is 1500 m/s; (ii) the mass of the rocket fuel must be 10x the mass of the rocket itself, for any rocket stage.
A) Prove that the job cannot be done by a single stage rocket
B) So, use a two stage rocket. Let M_10 and M_20 be the initial masses of the two stages (including fuel). Calculate the minimum total initial mass (M_10 + M_20) required to raise the speed of the payload to 6000 m/s.
(Explain your calculations)
Explanation / Answer
consider (rocket fuel + payload) as a system. Since there is no external force acting on the system, the net moment of the system will be conserved.
momentum of rocket fuel must be equal to momentum of payload
=> 10*100*1500 = 100*6000
=> 15* 10^5 = 6* 10^5 ==>the task can't be done by a single stage rocket.
now considering the total mass of the two stages as (M1 + M2)
=> momentum of rocket fuel must be equal to momentum of payload
=> (M1 + M2)*1500 = 100* 6000
=> (M1 + M2) = 400 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.